Uczę się ostatnio wiązania sznurków (bo tworzeniem makramy na razie bym tego nie nazwała ;P). Wychodzi mi to różnie, węzełki są jeszcze trochę koślawe i nierówne, ale postanowiłam się dzisiaj podzielić z Wami pierwszymi efektami supłania. Zrobiłam sobie breloczek do klucza, a instrukcją jak go wykonać dzielę się poniżej.

Do przygotowania breloczka potrzebujecie tylko trzech rzeczy: kółeczka do kluczy, nożyczek i włóczki, a dokładniej ośmiu, 80 centymetrowych, kawałków włóczki/ sznurka/ muliny. Każdy z nich składamy na pół i przywiązujemy do obręczy.

Nici dzielimy na dwie części. Łapiemy pierwszą nitkę z prawej strony, układamy lekko skośnie, i wiążemy na niej po dwa supełki każdym kolejnym z siedmiu sznurków znajdujących się na lewo od naszej nici bazowej. W ten sposób utworzyliśmy pierwszy rząd węzłów żebrowych. Tworzymy jeszcze dwa rzędy węzłów, a następnie wszystkie czynności powtarzamy na drugiej grupie nici (tak aby powstało lustrzane odbicie).

W kolejnym kroku wydzielamy po dwie nici (zaczynając od lewej strony) i tworzymy z nich „łańcuszek”. Pierwszy ze sznurków trzymamy nieruchomo a drugim wiążemy supełki na przemian od lewej i od prawej strony. W ten sposób musimy zawiązać 12 węzłów. Czynność powtarzamy na wszystkich niciach po kolei.

Ponownie tworzymy po trzy rzędy węzłów żebrowych i 6 węzłów łańcuszka.

Po raz kolejny dzielimy sznurki na dwie grupy, tym razem z lewej strony powinniśmy mieć 9 sznurków, a z prawej 7. Dziewiąta nić staje się naszą nicią bazową, na której wiążemy 2 rzędy węzłów żebrowych. To samo (w lustrzanym odbiciu) powtarzamy na siedmiu sznurkach z prawej strony.

Teraz najtrudniejszy krok. Oddzielamy po dwie skrajne nici z lewej i prawej strony. Środkowe sznurki dzielimy na dwie grupy (7 i 5 sznurków) i skręcamy je. Dwie zewnętrzne nici będą naszymi nitkami bazowymi, na których wiążemy po 2 rzędy węzłów żebrowych.

Na koniec wiążemy jeszcze po 6 supełków łańcuszka i docinamy końcówki nici.

I gotowe. Pisanie tego tekstu było zdecydowanie trudniejsze niż wiązanie sznurków. Mam nadzieję, że mimo wszystko opis jest dla Was chociaż trochę pomocny i w miarę zrozumiały. To co, zrobicie swoje breloczki? Dajcie znać w komentarzach 🙂

One thought on “Włóczkowy breloczek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.