Moja siostra postawiła nam jedno wakacyjne zadanie – odmienić ‚nastoletni’, głównie przez kolory kanapy, pokój, tak aby był bardziej dojrzały i przytulny. Najlepiej jak najniższym kosztem. I żeby jeszcze był zagłówek… Na pewno nie raz czytaliście już, że wnętrze najłatwiej zmienić za pomocą tekstyliów – poduchy, narzuta, nowe zasłony – możliwości jest przynajmniej kilka. I być może jest to już dla wielu z Was truizm, ale jak wiadomo, najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tekstylia są fajne bo łatwo je wymieniać gdy się znudzą, zawsze można powrócić do poprzednich,a metamorfoza pomieszczeń za ich pomocą jest czysta i szybka.

Głównym pomysłem na nasz pokój było odmienienie składanej kanapy w łóżko z zagłówkiem. W tym celu kanapa została na stałe rozłożona, na wierzchu ułożyliśmy ogromną narzutę, tak aby sięgała do samej podłogi i zakrywała sofę całkowicie. Jak największej kapy szukaliśmy jeszcze z jednego powodu – chcieliśmy żeby można było ją dociąć na wymiar, obszyć, a z resztek uszyć do kompletu poduszki na fotel. Ponieważ kapa była dość droga zdecydowaliśmy się na jeden z najbardziej bezpiecznych i uniwersalnych kolorów – jasny beż, żeby posłużyła nam na długo, i żeby można było do niej dobierać różne nowe poduchy zmieniając tym samym wygląd pomieszczenia. Dokupiliśmy jeszcze dwie ciemnobrązowe poszewki, bo jak wiadomo – im więcej poduszek tym lepiej.

Na koniec głównym punkt programu – zagłówek. Trochę inny niż te, które na co dzień można spotkać przy łóżkach w sklepach meblowych. Do wykonania zagłówka potrzebujecie metalowego relingu (tak długiego jak Wasze łóżko lub odrobinę dłuższego), dwóch poduszek (wielkość też najlepiej dobrać już konkretnie pod posiadane łóżko), my wybraliśmy poduchy ogrodowe ponieważ są dużo sztywniejsze i fajnie trzymają kształt, ale myślę, że puchate wielkie poduchy też miałyby swój urok. I materiału, z którego trzeba uszyć „poszewki z uszami”, tak aby zawiesić je na relingu. Tutoriali jak uszyć poszewki na poduszki jest w internetach mnóstwo, ale jeśli będzie taka potrzeba stworzymy kolejny, dajcie tylko znać. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie pozbierała resztek materiału i ich jakoś nie wykorzystała. Tak powstały serduszka, które zawiesiliśmy na zwykły sznurku na karniszu. Zamiast sznurka fajnie wyglądałaby też wstążka.

Całkowity koszt materiałów to około 350 złotych

Linki:

1. Narzuta: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50269246/#/20269243

2. Reling: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00213841

3. Materiał na poszewki: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30217121

4. Poduszki: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90261677

5. Narzuta – tańszy odpowiednik: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00196318/#/20196322

Wydaje mi się, że nie jest to koszt nie do przeskoczenia, ale oczywiście koszty możecie zminimalizować szukając tańszych poduszek czy narzuty, być może nie potrzebujecie też kapy o tak dużych wymiarach. Warto też przeszukać strychy i odwiedzić babcie w poszukiwaniu fajnych materiałów. Jeżeli nie umiecie szyć i nie macie nikogo, kogo moglibyście poprosić o pomoc dojdą jeszcze koszty krawcowej.

2 thoughts on “Metamorfoza pokoju – zagłówek DIY

  1. Ja dodałabym jeszcze biały puszysty dywan i dla odważnych pomalowałabym boazerię na biały lub rozbielony szary kolor. Ale efekt na zdjęciach też wart jest pochwały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.